Ārstēšana

Ir ļoti būtiski zināt, ka, pateicoties mūsdienu zinātnes sasniegumiem, vēzis vairs nav nolemtība un ka ir būtiski paplašinājušās arī metastāstiskā krūts vēža ārstēšanas iespējas. Ārstēšanas metodes ir atkarīgas no slimības stadijas, no pacientes fiziskā stāvokļa un no vairāku izmeklējumu rezultātiem.

Izšķir lokālo un sistēmisko krūts vēža terapiju.

Lokālā terapija vērsta uz audzēja ārstēšanu tā atrašanās vietā. Ķirurģiskā operācija un apstarošana ir lokālās ārstēšanas piemēri.

Sistēmiskā terapija nozīmē medikamentu lietošanu perorāli (caur muti) vai to ievadīšanu tieši asins plūsmā (injekcijas veidā), lai sasniegtu vēža šūnas, kas izplatījušās ārpus krūts audiem. Sistēmiskās terapijas veidi ir ķīmijterapija un hormonu terapija.

Ķīmijterapijas mērķis ir vēža šūnu iznīcināšana. Tāpēc tiek izmantoti citotoksiskie, citostatiskie aģenti, kā arī mērķterapija. Citotoksiskie un citostatiskie aģenti, atkarībā no paša aģenta, iedarbojas uz šūnas dalīšanas ciklu jeb mitozi. Pamatā, to darbības rezultātā tiek traucēta vēža šūnu dalīšanās. Tomēr, šai terapijai ir diezgan nopietni blakusefekti, ar kuriem tad arī parasti asociējas ķīmijterapija.

Hormonu terapija tiek nozīmēta gadījumā, ja ir pozitīvs hormonu receptoru statuss. Receptori ir šūnu daļa, un var uztvert dažādas vielas, piemēram, hormonus, kas cirkulē asinīs. Veselas krūts šūnās un dažās vēža krūts šūnās ir receptori, kas uztver sievišķos hormonus - estrogēnus un progesteronu. Sistēmiskā terapija, kas tiek nozīmēta pēc operācijas pacientei bez noteiktām vēža pazīmēm, tiek saukta par adjuvanto. Terapija tiek nozīmēta, lai notvertu tās vēža šūnas, kas ir atdalījušās no primārā krūts audzēja un izplatījušās ar asins plūsmu.

Neoadjuvantā terapija ir sistēmiska ārstēšana (parasti ķīmijterapija) pirms ķirurģijas, lai mazinātu audzēju.