Staru terapija

Staru terapijas (radiācijas onkoloģijas) laikā tiek izmantots jonizējošs starojums mazās devās, lai iznīcinātu vēža šūnas, kas varētu būt palikušas operācijas vietā un tai apkārt. To parasti veic, lai mazinātu risku, ka vēzis atgriežas tajā pašā krūtī, kur veikta krūti saglabājoša operācija, kā arī krūšu rajonā pēc mastektomijas un padusē, ja vēzis skāris limfmezglus.

Par staru terapiju

Kad

Visbiežāk to uzsāk četras nedēļas pēc operācijas vai ķīmijterapijas, dodot organismam laiku atkopties. Ārstēšanas plāni var atšķirties, bet visbiežāk staru terapija tiek veikta piecas dienas nedēļā trīs līdz sešu nedēļu garumā.

Process

Ārstēšanas plānā tiek noteikta precīza vieta un radiācijas deva, kas nepieciešama konkrētā vēža ārstēšanai. Pirmās vizītes laikā tiks veikti nepieciešamie mērījumi un rentgena uzņēmumi, lai noteiktu precīzu apstarošanas vietu, kas tiks iezīmēta, lai katru reizi ārstēšanu saņemtu precīzi tā pati ķermeņa vieta. Vieta tiek iezīmēta, bet jācenšas to turēt sausu visa ārstēšanas kursa laikā, lai līnijas nepazūd.

Īstermiņa blakusparādības

Ādas reakcijas – apsārtums, tumšāka ādas krāsa, nieze, sāpīgums u.c. – ir staru terapijas raksturīgākās blakusparādības. Radioterapeits izskaidros, kā rūpēties par savu ādu, lai mazinātu šīs reakcijas.
Iespejams, ka pēc ārstēšanas kursa jutīsies ārkārtīgi nogurusi. Šāda bezspēka sajūta ir ierasta un var ilgt pat dažus mēnešus pēc ārstēšanas, tālab esi saudzīga pret sevi. Ikdienas pastaiga var mazināt nogurumu, kas rodas staru terapijas laikā.

Ilgtermiņa blakusparādības

Dažkārt pēc staru terapijas paduses rajonā izveidojas limfoedēma. Pēc ilgāka laika var parādīties blakusparādības, kas saistītas ar radiācijas uzņemšanu uz blakusesošajiem audiem, nerviem, kauliem, kaut ar mūsdienu terapiju šādas izpausmes kļūst aizvien retākas.

Izmantota informācija no Breast Cancer Care, www.breastcancercare.org.uk: “Treating breast cancer”. “Breast cancer risk factors. The facts”

Vai ir iespēja nenozīmēt staru terapiju?

Lēmums par staru terapijas uzsākšanu vai atcelšanu tiek pieņemts kopā ar katru pacienti individiāli. Tā atcelšanas gadījumi parasti ir loti reti. Piemēram, tas var notikt tikai, ja krūts vezis bija daignosticēts “0.”-jā vai “1·-majā stadijā, ja ķimijterapijas kurs noslēdzās ar ļoti labiem rezultātiem, tikai tad staru terapeits var dot pacientei iespēju izvēlēties uzsākt, vai atteikties no staru terapijas.
Mūsdienīgā staru terapija ir droša. Jaunās paaudzes starošanas aparāti ir daudz precīzāki, mērķējot uz izoperētā audzēja atrašanas vietu, un saudzējošāki pret apkārtējiem blakus izvietotiem orgānu audiem. Parasti minēto procedūru nozīmē vidēji no 20-30 seansiem nepārtraukti katru dienu, izņemot brīvdienas un svētku dienas.

Ārstešanas posmi