Krūts uzbūve un pašpārbaude

Krūtis sastāv no krūts dziedzera, saistaudiem, taukaudiem un pienvadiem.  Krūts dziedzerus veido 15-20 daivas, tās sastāv no vēl mazākām daivām un vadiņiem jeb alveolām. Šie vadiņi ir savienoti ar piena vadu, kas savukārt ir savienots ar krūtsgalu.

Tumšo laukumu ap krūtsgalu sauc par areolu, uz tās ir mazi izcilnīši, saukti arī par Montgomerija dziedzeriem (tauku dziedzeri).

Krūts pie krūšukurvja  sienas ir piestiprināta ar muskuļu un Kūpera saites palīdzību.

 1. Krūšu siena
 2. Lielie krūšu muskuļi
 3. Piena dziedzera daiviņas
 4. Krūts gals
 5. Areola
 6. Daiviņu izvadkanāli
 7. Taukaudi
 8. Āda

Ja ir kādas izmaiņas krūtīs, kas nav bijušas iepriekš, izstāsti par tām savam ģimenes ārstam vai ginekologam!

Dažkārt izmaiņas krūtīs var liecināt par labdabīgu procesu (ne krūts vēzis), kam tomēr nepieciešama ārstēšana.  Piemēram, sāpes krūtīs mēnešreižu laikā ir ierastas, tomēr, ja sāpes kļūst spēcīgākas un ilgākas, ir jāvēršas pie ārsta un jāmeklē veidi kā tās mazināt.

Krūšu pašpārbaude

Krūšu pašpārbaude ir ikmēneša procedūra, ko ikviena sieviete var veikt mājās. Nav pareiza vai nepareiza krūšu pašpārbaudes veida. Galvenais, pierodi regulāri apskatīt  un sataustīt savas krūtis. To var veikt gan dušā vai vannā, vai arī ģērbjoties pie spoguļa, kā pašai ērtāk. Galvenais, ir jāpārbauda visas krūts daļas, līdz pat atslēgas kaulam zem kakla, jāpārbauda arī paduses.

Krūtis var būt tik dažādas, to redzam gan pludmalē, gan baseinā. Tās var būt lielas vai pavisam mazas, viena var būt lielāka un otra mazāka, iespējams, ka katrai krūtij ir citāda forma, kādai krūtsgals ir it kā ierauts uz iekšu, citai izteikti izvirzīts. Vienīgais, kas tev ir jāņem vērā – jāzina, kāda ir Tavu krūšu ierastā forma, izmērs, sajūtas.

Izmaiņas krūtīs, kuras nedrīkst ignorēt:

 • Izmēra vai formas izmaiņas
 • Apsārtums vai izsitumi uz krūts vai/un ap krūtsgalu
 • Sabiezējums vai bumbulis
 • Izmaiņas krūts ādas tekstūrā (padziļinājumi, “apelsīna mizas” tekstūra u.c.)
 • Izdalījumi no viena vai abiem krūtsgaliem
 • Pietūkums padusē vai pie atslēgas kaula
 • Krūts gals kļūst ievilkts vai izvirzīts, vai tā novietojums mainījies
 • Pastāvīgas sāpes krūtī un/ vai padusē

Kā rīkoties?

PĀRBAUDI – pārbaudi savas krūtis regulāri reizi mēnesī pēc menstruācijām. Ja tev vairs nav menstruāciju, krūtis pārbaudi reizi mēnesī aptuveni vienā un tajā pašā laikā.

MEKLĒ – pārbaudot krūtis meklē kaut ko neierastu. Vai vari sataustīt kaut ko, kas nebija iepriekš? Vai ir izmaiņas krūts formā vai faktūrā?

KONSULTĒJIES – dodies pie ārsta un konsultējies, ja esi pamanījusi jebkādas izmaiņas krūtīs.

Tu pati, labāk par kādu citu, zini, kā tavas krūtis izskatās un jūtas ikdienā. Ja esi pamanījusi izmaiņas, dodies pie sava ģimenes ārsta vai ginekologa cik ātri iespējams. Nevilcinies! Iespējams, ārsts nosūtīs uz tālāku izmeklēšanu, piemēram, krūšu ultrasonogrāfiju (USG) vai mamogrāfiju.

Vairums no izmaiņām krūtīs būs labdabīgu procesu dēļ, bet, ir jāizslēdz iespēja, ka šīs izmaiņas liecina par krūts vēzi. Ja tas ir audzējs, rīcības ātrumam būs nozīme!

Materiāla tapšanā izmantota informācija no:

International Union Against Cancer
Breast Cancer Care, www.breastcancercare.org.uk:

 • “Your breasts, your health throughout your life”
 • “Breast awareness. What it means for you and your body”,
 • “Family history, genes and breast cancer”,
 • “Treating breast cancer”.
 • “Breast cancer risk factors. The facts”,
 • “Breakthrough Breast Cancer”

Citi jaunumi

 • Silvijas stāsts

  Silvijas* stāsts par smago slimību Vienā no kārtējām ķīmijas terapijas procedūrām, ienākot procedūru telpā, kur jau atradāsdaži pacienti, es sāku ar dusmām sūdzēties, ka 8 gadus katru mēnesi eju uz ķīmijām, kamani tās jau ir nomocījušas un es to vairs nespēju izturēt! … Tad kāds vīrietis pārliecinošiman iebilda tā: “Es jau 25 gadus eju uz…

  Lasīt pilnu rakstu :Silvijas stāsts
 • Irīnas stāsts

  Jebkuram cilvēkam, kad viņš uzzin savu diagnozi… – vēzis?! Ak… viņam uz brīdi apstājas elpa. Vismaz man tā bija. Rokās es turēju atbildi pēc mammogrāfijas izmeklējuma, no kura divas rindkopas es nemaz nesapratu, un tikai beigu rindiņa, kā zibens, mani caurstrāvoja: “Turpmāko ārstēšanas plānu jāapspriež ar ārstu – onkologu…”   Man – ar onkologu?! Atceros,…

  Lasīt pilnu rakstu :Irīnas stāsts
 • Viktorijas dienasgrāmata

  Dienasgrāmata par manu krūts vēža ārstēšanu “…Šodien un rīt es vēl drusku paslimošu, un tad atgriezīšu savu pozitīvo noskaņu, jā! Jo nākamajā sestdienā mums ar dēliem ir biļetes uz baletu! Man jābūt formā️.”  (No “Viktorijas dienasgrāmatas” – 22.novembrī 2022.gadā.) Viss ir sācies 2022.gada aprīlī… 21.aprīlī  – ikgadējā vizītē mana ginekoloģe pēc krūšu apskates nosūtīja mani…

  Lasīt pilnu rakstu :Viktorijas dienasgrāmata