Krūts vēža skrīnings

Krūts vēža skrīnings ar mamogrāfijas metodi sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem tiek apmaksāts no valsts reizi divos gados – sieviete saņem uzaicinājuma vēstuli, veikt izmeklējumu. Tomēr arī sievietēm pēc 69 gadu vecuma ir jāveic krūšu pārbaude reizi divos vai trijos gados – kaut valsts mamogrāfiju neapmaksā, krūts vēža risks saglabājas arī vecākām sievietēm.

Mamogrāfija ir rentgenstaru krūšu izmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību var atklāt krūts vēzi vai citas krūts veselības problēmas jau agrīni.

Izmeklējuma laikā krūti novieto uz rentgenplates un dažādos leņķos izmeklē ar rentgena stariem. Tad to pašu atkārto ar otru krūti. Uzņemot rentgena attēlu, krūts uz brīdi tiek saspiesta, kas var uz brīdi radīt nepatīkamas sajūtas, tomēr tās ilgst īsu brīdi.

Kad mamogrāfija ir veikta, sievietei pašai ir jāuzzina izmeklējuma rezultāts. Šis ir ļoti nozīmīgs brīdis, jā bailīgs, bet tāds, kad ir jārīkojas – jāpiezvana un jāuzzina mamogrāfijas rezultāts, lai saprastu, kā jārīkojas tālāk.Informācija par krūts vēža skrīningu no www.eveseliba.gov

Kas ir krūts vēža skrīnings?

Tā ir valsts organizēta un apmaksāta profilakses programma, kuras mērķis ir atklāt krūts vēzi agrīnā stadijā. Profilaktiskais krūšu izmeklējums tiek veikts ar mamogrāfijas metodi.

Kad un kam tiek nosūtīts uzaicinājums uz skrīningu?

Katru gadu Nacionālais veselības dienests atlasa mamogrāfijas izmeklējumiem sievietes, kurām paliek 50, 52, 54, 56, 60, 62, 64, 66, 68 gadi un nosūta uzaicinājuma vēstuli izmeklējuma veikšanai par valsts budžeta līdzekļiem. Vēstule tiek nosūtīta uz deklarētās dzīvesvietas adresi un ir derīga 2 gadus.

Kas jādara, kad saņemta uzaicinājuma vēstule?

Pēc uzaicinājuma vēstules saņemšanas sieviete tiek aicināta tuvāko 3 mēnešu laikā pierakstīties jebkurā ārstniecības iestādē, kura veic valsts apmaksātu profilaktisko krūšu izmeklējumu, ieskaitot mobilo mamogrāfiju. Ja termiņš tomēr nokavēts, pārbaudi var veikt 2 gadu laikā līdz nākamās uzaicinājuma vēstulas saņemšanas brīdim. Vēstulē ir norādītas dzīvesvietai tuvākās ārstniecības iestādes, kurās pārbaude veicama.

Kas jāņem līdzi uz izmeklējumu?

Dodoties uz izmeklējumu, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, uzaicinājuma vēstule, kā arī vēstulei pievienotais pielikums (skrīningmamogrāfijas karte). Vēlams līdzi ņemt arī visus iepriekšējos krūšu izmeklējumu rezultātus, ja tādi ir.

Kā notiek pārbaude?

Pārbaude tiek veikta ar mamogrāfijas metodi, kuras laikā tiek uzņemts krūts rentgena attēls. Mamogrāfija uzskatāma par vienu no efektīvākajām metodēm, lai savlaicīgi atklātu krūts vēzi vai citas krūts saslimšanas. Jutīgākām sievietēm pārbaude var radīt nepatīkamas sajūtas, jo krūts tiek saspiesta, lai uzņemtu labāku rentgena attēlu.

Kā uzzināt rezultātus?

Izmeklējuma rezultātu un informāciju par turpmāko rīcību personīgi saņemsi ārstniecības iestādē, kurā veiksi izmeklējumu. Jautā ārstam, kad un kā vari saņemt izmeklējuma rezultātu! Ja izmeklējuma rezultāts būs atbilstošs normai, atkārtota pārbaude būs jāveic pēc 2 gadiem. Ja izmeklējuma rezultāts būs neatbilstošs normai, jāseko ārsta norādēm. Iespējams, būs nepieciešams papildu izmeklējums. Normai neatbilstoši mamogrāfijas rezultāti vēl nenozīmē, ka Tev ir vēzis!

Kāpēc neesmu saņēmusi šādu vēstuli?

Iemesls, kāpēc vēstule nav saņemta, visticamāk ir kāds no šiem:

izmeklējums jau ir veikts ārpus valsts organizētās profilaktiskās programmas – gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam;

Tev ir uzstādītas noteiktas slimības diagnozes vai veiktas noteiktas ķirurģiskas procedūras;

Tev uzaicinājuma vēstules sagatavošanas brīdī nav deklarētas dzīvesvietas Latvijā;

Tu nedzīvo deklarētajā dzīvesvietā.

Ko darīt, ja vēstule nav saņemta vai ir pazudusi?

Ja vēstule nav saņemta, būtu jāvēršas sava ģimenes ārsta praksē vai jāsazinās ar Nacionālā veselības dienesta teritoriālajām nodaļām.

  • Rīgas nodaļa – tālr. 67201282
  • Kurzemes nodaļa – tālr. 63323471
  • Latgales nodaļa – tālr. 65476961
  • Vidzemes nodaļa – tālr. 64772301
  • Zemgales nodaļa – tālr. 63027249

Avots:

https://www.eveseliba.gov.lv/sakums/informativie-raksti/slimibas-un-to-profilakses/audzeji/bie%C5%BE%C4%81k-uzdotie-jaut%C4%81jumi-par-kr%C5%ABts-v%C4%93%C5%BEa-skr%C4%ABningu

Citi jaunumi

  • Silvijas stāsts

    Silvijas* stāsts par smago slimību Vienā no kārtējām ķīmijas terapijas procedūrām, ienākot procedūru telpā, kur jau atradāsdaži pacienti, es sāku ar dusmām sūdzēties, ka 8 gadus katru mēnesi eju uz ķīmijām, kamani tās jau ir nomocījušas un es to vairs nespēju izturēt! … Tad kāds vīrietis pārliecinošiman iebilda tā: “Es jau 25 gadus eju uz…

    Lasīt pilnu rakstu :Silvijas stāsts
  • Irīnas stāsts

    Jebkuram cilvēkam, kad viņš uzzin savu diagnozi… – vēzis?! Ak… viņam uz brīdi apstājas elpa. Vismaz man tā bija. Rokās es turēju atbildi pēc mammogrāfijas izmeklējuma, no kura divas rindkopas es nemaz nesapratu, un tikai beigu rindiņa, kā zibens, mani caurstrāvoja: “Turpmāko ārstēšanas plānu jāapspriež ar ārstu – onkologu…”   Man – ar onkologu?! Atceros,…

    Lasīt pilnu rakstu :Irīnas stāsts
  • Viktorijas dienasgrāmata

    Dienasgrāmata par manu krūts vēža ārstēšanu “…Šodien un rīt es vēl drusku paslimošu, un tad atgriezīšu savu pozitīvo noskaņu, jā! Jo nākamajā sestdienā mums ar dēliem ir biļetes uz baletu! Man jābūt formā️.”  (No “Viktorijas dienasgrāmatas” – 22.novembrī 2022.gadā.) Viss ir sācies 2022.gada aprīlī… 21.aprīlī  – ikgadējā vizītē mana ginekoloģe pēc krūšu apskates nosūtīja mani…

    Lasīt pilnu rakstu :Viktorijas dienasgrāmata