Krūts vēža stadijas un tipi

Lai izlemtu, kāda ārstēšana būtu vispiemērotākā, ārsti ne tikai ņem vērā krūts vēža veidu,
bet arī tā pakāpi un stadiju.


Krūts vēzis izplatās, tā šūnām nonākot asinsritē caur limfātisko sistēmu. Šīs šūnas veido
sekundāros audzējus, jeb metastāzes citās ķermeņa vietās.


Ja ir atklāts invazīvs krūts vēzis, tas nenozīmē, ka krūts vēzis jau ir izplatījies vai noteikti
izplatīsies, bet to, ka tam ir tendence un potenciāls izplatīties ķermenī. Šo vēža potenciālu
izplatīties sauc par pakāpi jeb Grade, ko nosaka vairāki faktori. Pakāpi nosaka pēc tā, kā
vēža šūna izskatās zem mikroskopa un, cik ļoti tā līdzinās normālai šūnai. Krūts vēža
pakāpes ir I, II un III, no kurām I apzīmē lēnāk augošu, savukārt III – ātrāk augošu krūts
vēzi.
Krūts vēža stadija atspoguļo vēža izplatības pakāpi un tā izmēru. Ir dažādas klasifikācijas,
kā apzīmē vēža stadijas, vienu no tām skati zemāk. Ja vēlies uzzināt plašāk par krūts vēža
stadijām, vaicā par šo savam ārstam.

 • 0 stadija – in situ jeb piena vados norobežots vēzis, nav attīstījusies spēja
  izplatīties.
 • I stadija – vēzis ir mazāks par 2 cm, nav izplatījies.
 • II stadija – vēzis 2-5 cm izmērā ar vai bez limfmezgla iesaisti, nav izplatījies.
 • III stadija – vēzis lielāks par 5 cm vai jebkura izmēra vēzis, kas piestiprināts pie
  krūšu kurvja sienas, muskuļiem vai ādas.
 • IV stadija – jebkura izmēra vēzis, limfmezgli var būt / nebūt iesaistīti, bet vēzis ir
  izplatījies uz citām ķermeņa daļām.

Papildus pārbaudes

Papildu pārbaudes ir nepieciešamas, lai vairāk izzinātu konkrēto krūts vēzi un piemeklētu piemērotāko ārstēšanu.

 • Stadijas tests. Ja audzējam ir augsta pakāpe, vai tas ir skāris paduses limfmezglu/us, tiek veikti testi – kaulu skenēšana, vēdera ultrasonogrāfija, kompjūtertomogrāfija vai krūšu rentgens, lai pārbaudītu, vai krūts vēzis nav izplatījies citviet ķermenī.
 • Hormonu receptoru tests. Dažu krūts vēža šūnu augšanu veicina hormoni – estrogēns un progesterons. Pēc operācijas tiek veikts tests, lai noteiktu, vai krūts vēža šūnas reaģē uz šiem hormoniem – ir hormonu pozitīvas. To sauc par hormonu receptoru testu. Hormonu receptoru pozitīvs testa rezultāts nozīmē, ka krūts vēzis reaģē vai uz estrogēnu (estrogēna pozitīvs jeb ER) vai progesteronu (progesterona pozitīvs jeb PgR) vai abiem. Ja krūts vēzis ir hormonu pozitīvs, to varētu ārstēt ar hormonu terapiju un ārsti izsvērs, kas būs piemērotākā terapija. Aptuveni divām trešdaļām sieviešu ir hormonu pozitīvs krūts vēzis. Ja hormonu receptoru tests ir negatīvs, tas nozīmē, ka šāda vēža ārstēšanai hormonu terapija nebūs piemērota un būs jāmeklē citi terapijas veidi.
 • HER2 tests ( agresīvā krūts vēža noteikšanai) Dažu vēžu šūnas aktīvi dalās un aug, kad proteīns, saukts par cilvēka epidermālo augšanas faktoru, savienojas ar citu proteīnu, sauktu par HER2, kas atrodas uz vēža šūnu virsmas. Aptuveni 20 – 25% cilvēku ar krūts vēzi, ir palielināts HER2 proteīna daudzums. To sauc par HER2 pozitīvu krūts vēzi, vienkāršojot – par agressīvu krūts veža veidu! Ir dažādi testi, ar kuriem nosaka HER2 līmeni. HER2 pozitīva vēža ārstēšanai iespējams izmantot monoklonālo antivielu terapiju. Ja audzējam ir augsta pakāpe, vai tas ir skāris paduses limfmezglu/us, tiek veikti testi – kaulu skenēšana, vēdera ultrasonogrāfija, kompjūtertomogrāfija vai krūšu rentgens, lai pārbaudītu, vai krūts vēzis nav izplatījies citviet ķermenī.
 • Monoklonālās antivielas. Monoklonālās antivielas ir vēža ārstēšanas medikamenti, ko pārsvarā izmanto sievietēm ar HER2 pozitīvs krūts vēzi. Šī tipa vēzis ir agresīvāks, aug ātrāk nekā HER2 negatīvs krūts vēzis. Monoklonālās antivielas apstādina vienu no ceļiem, kā vēža šūnas dalās un aug – piestiprinoties HER2 proteīnam, kas atrodas uz vēža šūnu apvalka. Tas arī palīdz imūnsistēmai atpazīt un iznīcināt krūts vēža šūnas. Ja ir atklāts HER2+ krūts vēzis, vaicā savam ārstam par iespējām saņemt monoklonālo antivielu terapiju, lai mazinātu risku, ka krūts vēzis izplatās un atkārtojas.

Materiāla tapšanā izmantota informācija no:

International Union Against Cancer
Breast Cancer Care, www.breastcancercare.org.uk:

 • “Your breasts, your health throughout your life”
 • “Breast awareness. What it means for you and your body”,
 • “Family history, genes and breast cancer”,
 • “Treating breast cancer”.
 • “Breast cancer risk factors. The facts”,
 • “Breakthrough Breast Cancer”

Citi jaunumi

 • Silvijas stāsts

  Silvijas* stāsts par smago slimību Vienā no kārtējām ķīmijas terapijas procedūrām, ienākot procedūru telpā, kur jau atradāsdaži pacienti, es sāku ar dusmām sūdzēties, ka 8 gadus katru mēnesi eju uz ķīmijām, kamani tās jau ir nomocījušas un es to vairs nespēju izturēt! … Tad kāds vīrietis pārliecinošiman iebilda tā: “Es jau 25 gadus eju uz…

  Lasīt pilnu rakstu :Silvijas stāsts
 • Irīnas stāsts

  Jebkuram cilvēkam, kad viņš uzzin savu diagnozi… – vēzis?! Ak… viņam uz brīdi apstājas elpa. Vismaz man tā bija. Rokās es turēju atbildi pēc mammogrāfijas izmeklējuma, no kura divas rindkopas es nemaz nesapratu, un tikai beigu rindiņa, kā zibens, mani caurstrāvoja: “Turpmāko ārstēšanas plānu jāapspriež ar ārstu – onkologu…”   Man – ar onkologu?! Atceros,…

  Lasīt pilnu rakstu :Irīnas stāsts
 • Viktorijas dienasgrāmata

  Dienasgrāmata par manu krūts vēža ārstēšanu “…Šodien un rīt es vēl drusku paslimošu, un tad atgriezīšu savu pozitīvo noskaņu, jā! Jo nākamajā sestdienā mums ar dēliem ir biļetes uz baletu! Man jābūt formā️.”  (No “Viktorijas dienasgrāmatas” – 22.novembrī 2022.gadā.) Viss ir sācies 2022.gada aprīlī… 21.aprīlī  – ikgadējā vizītē mana ginekoloģe pēc krūšu apskates nosūtīja mani…

  Lasīt pilnu rakstu :Viktorijas dienasgrāmata