Ja sievietei tiek konstatēts veidojums krūtī, pirmkārt:
- Noteikti svarīgi saglabāt mieru! Veidojums ir audzis lēni minimums pusgadu, tātad vēl pāris dienas, gaidot biopsiju vai citus izmeklējumus noteikti nemainīs ne diagnozi, ne audzēja attīstīšanas prognozi. Nevajadzētu satraukumā ‘’mētāties’’ pa maksas medicīnas iestādēm, tas ir neproduktīvi un dārgi. Krūts vēža diagnostiku kvalitatīvi un adekvātos termiņos veic RAKUS Latvijas Onkoloģijas Centrā un P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā.
- Lai varētu sastādīt korektu ārstēšanās plānu, absolūti nepieciešami ir:
- Precīzi noteikt stadiju – tas prasa papildus vēl citu orgānu sistēmu izmeklēšanu;
- Precīzi noteikt audzēja molekulāro apakštipu. Kad audzēja audi ir nobiopēti ( tie izņemti ar adatu izmeklēšanai), tad tiek noteikti:
- hormonreceptori (estrogēnreceptori ER, agrāk arī noteica progesterona receptori PR),
- epidermālā augšanas faktora HER2 receptori,
- audzēja diferencācijas pakāpe ( GRADE),
- Ki67.
Mūsdienās nosakāmo molekulāro rādītāju klāsts pieaug, to nosaka pacientes terapijas plāns, kas mainās atkarībā no kjlīniskās situācijas. Noteikti visu, kas nepieciešams, lai sieviete saņemtu pareizu terapiju noteiks. Šos parametrus nosaka, lai katrai konkrētai pacientei noteiktu viņas audzēja apakštipu, jo ārstēšana var ļoti krasi atšķirties. Piemēram:
- apakštips, kad ER pozitīvs un HER2 negatīvs audzējs;
- kad ER pozitīvs un HER pozitīvs audzējs;
- kad ER negatīvs un HER pozitīvs audzējs;
- kā arī tā saucamais trīskāršnegatīvais audzējs, kad HER negatīvs un HR negatīvs.
3. Pēc visu nepieciešamo datu iegūšanas (tiek ņemts vērā arī pacientes vecums, vispārējais stāvoklis, pacientes vēlmes par kosmētisko efektu ), katra konkrētā paciente tiek izskatīta krūts slimību multidisciplinārajā konsīlijā, kurš izlemj terapijas veidus, to secību.
4. Paciente uzsāk terapiju. Arī šeit svarīgs priekšnoteikums ir miers un ticība vislabākajam
rezultātam. Ja pacientei raksturīga ilgtermiņa pārdzīvošana, nekontrolētas bailes, tad , lai
veiksmīgi iziet visus ārstēšanas etapus, būtu obligāti jāapmeklē psihoterapeits ( iespējas ir
tiešām plašas!).
Terapijas veidi
Mērķterapija vispār var būt monoklonālo antivielu veidā, vai mazo molekulu medikamenti( biežisaukti par tirozīnkināzes inhibitoriem).
Klasiskā monoklonālā antiviela ir Herceptīns, ko pielieto HER2 pozitīvu audzēju gadījumos. Tomēr jāatceras, ka medikamentu klāsts ir audzis ļoti izteikti, tas arī turpina augt. Ārstēšanas vadlīnijas mainās regulāri – katrai konkrētai pacientei tiks piedāvāta tāda terapija, kas vislabāk atbilst viņas audzēja veidam un stadijai. Tas notiekti var arī nebūt Herceptīns, jo pašlaik Latvijas kompensējamo zāļu sarakstā (KZS) ir jaunākas paaudzes medikamenti.
Onkoloģe ķimijterapeite Dr. Signe Plāte
RAKUS LOC 9.ķimijterapijas nodaļas vadītāja